okulary-plywackie.pl | Denis Pankratov
15539
post-template-default,single,single-post,postid-15539,single-format-standard,theme-bridge,woocommerce-no-js,ajax_leftright,page_not_loaded,,columns-4,qode-theme-ver-17.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4,vc_responsive

Denis Pankratov

Denis Pankratov

Człowieka, który obok Aleksandra Popowa wpłynął na cały pływacki światopogląd.
Do dzisiaj, analizujemy pracę nóg pod wodą i próbujemy dociągać do 15tego po każdym nawrocie, z prędkością wiatru, a reszta się nie liczy?
Denis urodził się w 1974 roku w Wołgogradzie (ZSRR). Pierwszym sukcesem, było Mistrzostwo Europy Juniorów w 1990 roku, powtórzone rok później. Jako 18latek zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, zajmując 6 miejsce w finale 200m delfinem. Rok później wszedł do światowego pływania już na poważnie, wygrywając 200m i razem z kolegami w sztafecie 4×100 zmiennym, oraz zajmując trzecie miejsce na 100m, naturalnie motylkowym na Mistrzostwach Świata w Rzymie. Tego jakim stylem pływał nie będziemy powtarzać. Bo po co?
W 1995 roku pobił swój pierwszy rekord świata na 100m, uzyskując całkiem niezły czas- 52,32, pozostając niepobitym rekordzistą aż do ery naszego krajana (no prawie) Michaela Klima. Kolejny rekord- 1,55,22 na 200m dzisiaj już nie zwala z nóg, ale przetrwał aż do czasów Toma Malchowa.
Mistrzostwa Świata w 1994 (Rzym) oraz Olimpiada 1996 (Atlanta) były zawodami zdominowanymi przez Denisa, z racji jego zwycięstw jak również jego specyficznej techniki.
Przełom tysiącleci nie był przyjazny dla Pankratova. 7 miejsce na Olimpiadzie w Sydney na 200m było ostatnim zaistnieniem rosyjskiego pływaka na arenie światowej i w zasadzie końcem imponującej kariery, oficjalnie zamkniętej w 2002.

 

pankra65

 

Jak wspomnieliśmy, nie same sukcesy sprawiły, że Denis Pankratov stał się kamieniem milowym dla pływania. Była to jego technika, którą niektórzy próbowali bezskutecznie naśladować, inni lekceważyli, udając że Pankatov nie istnieje (to tak jak rywale Małysza za jego dobrych czasów), skupiali się na walce o drugie miejsce.
Oddech brany na bok, tak jak przy pływaniu kraulem to pierwszy z elementów. Prawie 30 metrów pod wodą po skoku i ponad 15 metrów po nawrocie, pływane pod wodą zmusiły FINA do zmiany zasad (słynne 15 metrowe ograniczenie). A to już epokowe. To, czym dzisiaj Michael Phelps niszczy konkurencję zaczęło się dawno przed nim. Pewnie też się uczył od chłopaka ze wschodu.


Paste your AdWords Remarketing code here